Ogłoszenie Parafialnego Centrum ŚDM

sdm2

SPOTKANIE - NIEDZIELA 25.10.2015 r. godz. 11.00

na spotkanie w dniu 25 października 2015 r. po Mszy Św. o godz. 10.00.

Zwracamy się ze szczególnym zaproszeniem do wszystkich przedsiębiorców oraz dobroczyńców z naszej parafii, którzy zechcieliby wesprzeć nasze wspólne dzieło materialnie (potrzebne będą produkty spożywcze, pomoc finansowa przy organizacji festynu oraz spotkań integracyjnych).

Równie serdeczne zaproszenie kierujemy do wszystkich parafian, którzy chcieliby wesprzeć nasze Centrum ŚDM pracą rąk własnych podczas wizyty gości (mile widziana będzie wszelka pomoc „w kuchni”, pomoc przy organizacji Dnia Sportu i wszystkich imprez integracyjno-rozrywkowych).

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Parafialne Centrum ŚDM Parafii MBB w Boruszowicach

Notatka Parafialnego Centrum ŚDM

Błogosławieństwo biskupa

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Już za rok odbędą się one w naszym kraju w Krakowie. Młodzież z całego świata przybędzie by spotkać się z Papieżem i innymi wiernymi. Wiele parafii przyjmie w tym okresie podróżników pod swoje dachy. W tym także nasza. Będzie to szczególny czas dla nas Polaków. Tym bardziej, że pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem był nasz rodak: św. Jan Paweł II.

Nasza parafia poczyniła już znaczące kroki w stronę przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży. Może nie jest nas zbyt wiele, ale posiadamy ogromny potencjał. Powstało już Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży. Zbierane są też deklaracje ludzi chętnych przyjąć podróżników do swych domów. Nasz przedstawiciel Szymon Nitka odebrał w Niedzielę Palmową błogosławieństwo i oficjalne zaproszenie od Księdza Biskupa. Zostało ono przekazane w niedziele 12 kwietnia na ręce naszego proboszcza podczas mszy o godz. 10.00.

Następne spotkanie Parafialnego Centrum ŚDM odbędzie się 26 kwietnia po Mszy Świętej o godz. 10.00 w salce katechetycznej.

Komunikat Parafialnego Centrum Światowych Dni Młodzieży

sdm2016

Światowe Dni Młodzieży 2016

Dni w Diecezji Gliwickiej

JONASZOWE TARSZISZ

Parafia MBB Boruszowice

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? (Mt 7, 7-9)

1. JĘZYK?

„Boję się, że nie będę umiał/a się porozumiewać…”

Z doświadczenia wiemy, że język naprawdę nie stanowi przeszkody. Wystarczy chęć komunikacji, język gestów, mimika i otwarte serce. Językowcy z kurii przygotowują już zestawy najprzydatniejszych słówek w codziennej komunikacji z pielgrzymami z zagranicy. Także w parafii postaramy się zorganizować podstawowy kurs języka angielskiego dla wszystkich, którzy chcieliby się podszkolić i poczuć pewniej w komunikacji z Gośćmi. Postaramy się także o wolontariuszy – językowców, aby w razie problemów z „dogadaniem się” służyli pomocą Gospodarzom.

1. WARUNKI MIESZKANIOWE?

„Obawiam się, że moje warunki mieszkaniowe nie są wystarczająco dobre…”

Gospodarzem może być każda rodzina, która tego chce! Gościom wystarczy udostępnić jeden pokój na tych kilka dni, dać możliwość korzystania z łazienki i zapewnić niewielkie śniadanie. Wszyscy młodzi pielgrzymi są przygotowani – przywiozą ze sobą karimaty, śpiwory i poduszeczki. Łóżko, kanapa czy materac to tylko dodatkowe udogodnienie, jeśli Gospodarz ma możliwość im je zapewnić. Osobny pokój do spania jest tylko dodatkowym atutem wyłącznie ze względu na komfort i zachowanie prywatności zarówno Gości jak i Gospodarzy. Ponadto przyjęcie dwóch osób pozwala czuć się swobodniej nie tylko Gościom, ale i Gospodarzom. Dzięki temu również komunikacja staje się bardziej płynna – co kilka głów to nie jedna!

1. CZAS? OPIEKA?

„Pracuję, obawiam się, że nie będę mieć wystarczająco dużo czasu, aby zająć się Gośćmi…”

„W mojej rodzinie nie ma nikogo, kto mógłby się zaopiekować Gośćmi w ciągu dnia…”

Goście będą mieli zapewniony program pobytu od śniadania aż do kolacji. U Gospodarzy przebywają więc jedynie podczas śniadania i wieczorami. Mile widziane, żeby w rodzinie była osoba, która może poświęcić czas Gościom i wraz z nimi uczestniczyć w poszczególnych punktach programu w parafii. Jednak nie jest to konieczne! My zapewnimy wolontariuszy, którzy będą odpowiedzialni za Gości w ciągu dnia, gdy Gospodarze będą w pracy.

1. RÓŻNICA POKOLEŃ?

„Boję się, że różnica wieku dzieląca mnie i pielgrzymów będzie przeszkodą w porozumieniu się…”

Młodzież to pojęcie bardzo szerokie. Mamy młodzież gimnazjalną, uczniów szkół średnich, studentów, młodzież pracującą i „wieczną młodzież”, czyli młodzież „nieco” starszą. O młodości nie decyduje metryka, ale stan ducha. Dlatego zapraszamy także młodzież starszą i dużo starszą do ugoszczenia pielgrzymów. Goście z zagranicy przyjeżdżają do nas, aby poznać Polskę, nasze rodziny, naszą małą ojczyznę, naszą gościnność, naszą wspólnotę parafialną i nasze domowe ogniska. Różnica pokoleniowa wcale nie musi okazać się przepaścią, ale może stać się mostem międzykulturowego porozumienia. Przyjadą do nas młodzi katolicy z jakiejś części Europy lub świata (w wieku od 16 do 30 lat), ludzie ciekawi świata i chcący poznać nasze tradycje i obyczaje. Zachęcamy więc do otwarcia dla nich serc i domów, nasi parafialni wolontariusze zawsze będą gotowi na wszelką pomoc Gospodarzom podczas pobytu Gości.